Wynajmujesz mieszkanie w trybie umowy najmu okazjonalnego?
Poniżej, w skrócie, postaramy się omówić najważniejsze i przydatne informacje dotyczące umowy najmu okazjonalnego.
Umowa najmu okazjonalnego uregulowana jest w ustawie z dnia 21 czerwca 2011 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego.
Wynajmującym może być jedynie osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności związanej z wynajmowaniem mieszkań. Zawierana jest pod rygorem nieważności w formie zwykłej pisemnej, na okres nie dłuższy niż 10 lat, który może zostać jednak przedłużony. Wynajmujący (właściciel) zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.
Umowa najmu okazjonalnego zabezpiecza Wynajmującego (właściciela mieszkania, które wynajmujemy) przed ewentualnymi nieuczciwymi Najemcami (lokatorami) np. w przypadku braku płatności czynszu, ustalonych opłat eksploatacyjnych, ale także w sytuacji niszczenia mienia, zakłócania porządku i ciszy nocnej.
Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez Najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu.
Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności właściciela.
Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:
- oświadczenie Najemcy o wskazaniu adresu innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
- oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie Najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym
- oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d ust. 2 powyższej ustawy.
Formy aktu notarialnego wymaga jedynie oświadczenie o poddaniu się egzekucji, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu.
W kancelarii notarialnej Najemca składa oświadczenie w formie aktu notarialnego, które przygotowuje notariusz, że poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu użytkowego na podstawie umowy najmu w terminie, który został wskazany w żądaniu opuszczenia. W kancelarii wymagana jest oczywiście obecność Najemcy, co nie oznacza, że nie może przyjść również Wynajmujący (właściciel). Umowę najmu okazjonalnego możecie Państwo podpisać także w naszej kancelarii, bezpośrednio przed samym złożeniem oświadczenia w formie aktu, a wypis aktu od razu można przekazać Wynajmującemu (właścicielowi).
Wynagrodzenie notariusza za przygotowanie oświadczenia o poddaniu się egzekucji może wynosić nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W 2025 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4600 zł brutto, czyli wynagrodzenie notariusza może wynieść 460 zł netto, do kwoty tej należy doliczyć podatek VAT w obowiązującej stawce 23%.